Řešíte většinou jídlo v kontextu hubnutí? Zda po něm přiberete nebo zhubnete? A co kdybych vám řekla, že má jídlo mnohem větší moc? V tomto článku se dozvíte, jak na nachlazení a podzimní rýmečky dle tradiční čínské medicíny (TČM). Vyšperkujte si letní jídelníček o jednoduché principy popsané níže. Na podzim si poděkujete :-).
Tušili jste, že to, jak se stravujete teď v létě má zásadní vliv na to, jak se budete cítit na podzim?
Vaše stravovací návyky v létě mají dle TČM výrazný vliv na stav vašeho zdraví na podzim. Jinými slovy, dle TČM hraje klíčovou roli rovnováha energií v těle, známá jako yin a yang, a také správné fungování vnitřních orgánů, zejména sleziny a žaludku.
Milujete v létě zmrzlinu, ledové tříště a pořádně vychlazené limonády?
Nedivím se, kdo by také ne. Napadlo by vás ale, že pravidelnou konzumací těchto dobrot vašemu tělu spíše škodíte?
Nebojte, tento článek nemá sloužit k tomu, aby vás vystrašil, co vše děláte špatně. Naopak! 🙂
Dozvíte se, jak nad stravou přemýšlet a vypilujete váš jídelníček k naprosté dokonalosti, abyste se i na podzim radovali z pevného zdraví.
Budete-li vědět, jak na nachlazení a podzimní rýmečku vhodnou letní stravou, podzim zvládnete v plné síle a zdraví. To nezní špatně, že?
Jak má letní strava vliv na vaše tělo dle TČM
V létě vaše tělo potřebuje osvěžit. Jezte tedy přirozeně osvěžující a ochlazující potraviny, mezi které patří:
- Čerstvé ovoce a zelenina: Melouny, okurky, broskve, rajčata.
- Lehké a snadno stravitelné pokrmy: Saláty, studené polévky, fermentované luštěniny a obiloviny.
Pozor na velké množství ledových nápojů a pokrmů studenějšího charakteru. I přes to, že parné dny svádí k prudkému ochlazování organismu, myslete na to, že vaše slezina má ráda teplou a tepelně upravenou stravu. Z tohoto důvodu, dávejte i v létě přednost zahřívacím snídaním v podobě obilných kaší a nákypů s ovocem.
Tyto potraviny pomáhají udržovat vnitřní rovnováhu a předcházet přehřátí nebo naopak zachlazení, což by mohlo oslabit slezinu a žaludek. Když jsou tyto orgány v harmonii, zajišťují správné trávení a vstřebávání živin, COŽ POSILUJE VAŠI IMUNITU.
Tušili jste, že cejlonská skořice, je opravdovým pohlazením pro slezinu?
Až si budete chystat snídaňovou kaši, nezapomeňte slezinu potěšit špetkou cejlonské skořice.
Pokud v obchodě vidíte na pytlíku napsáno jen SKOŘICE, bez přívlastku cejlonská, myslete na to, že nedosáhnete stejného harmonizačního a zahřívacího účinku jako u CEJLONSKÉ SKOŘICE.
Na co dát pozor při přechodu do podzimu
Podzim je období, kdy se příroda stahuje a ochlazuje. Stejně tak vaše tělo potřebuje adaptaci na chladnější počasí. Pokud jste se v létě stravovali nevhodně, například konzumovali mnoho ochlazujících jídel a nápojů, s největší pravděpodobností došlo k oslabení sleziny a celkového energetického systému těla.
Oslabená slezina vede k hromadění vlhkosti a hlenu v těle, což může zvyšovat náchylnost k nachlazení a rýmě.
Nejspíš vás napadá následující otázka…:
Co mám teda v létě jíst, abych byl(a) co nejlépe připraven(a) na podzim?
Abyste se na podzim vyhnuli častému nachlazení a rýmám, inspirujte se následujícími principy TČM. Možná vám některé body budou připadat příliš triviální, avšak zpozorněte. Vždy se sami sebe ptejte: OPRAVDU ZOHLEDŇUJI TYTO PRINCIPY VE SVÉM JÍDELNÍČKU?
Nezapomínejte, NEJJEDNODUŠŠÍ ŘEŠENÍ JSOU TA NEJSPRÁVNĚJŠÍ!
- Vyhýbejte se nadměrnému množství studených nápojů a jídel: Přestože léto svádí k přílišné konzumaci zmrzliny a ledových nápojů, je lepší dávat přednost pokojově teplým nebo vlažným tekutinám a pokrmům.
- Potřebujete-li se zchladit, použijte ochlazující bylinky: Už jste zkoušeli vodu s čerstvou mátou nebo mátový čaj?
- Zařaďte zelené potraviny (mladý ječmen, chlorella, spirulina) do jídelníčku: Osvěží vás v parných dnech a zároveň doplníte cenné enzymy a vitamíny. Jedny z nejkvalitnějších zelených potravin seženete např. u Vitalvibu (s kódem HARMONIE7 máte rovnou na eshopu slevu ❤️).
- Dopřávejte si teplé snídaně: Jogurt z lednice s čerstvým ovocem, plátek chleba s tvarohovou pomazánkou a ovocné smoothie tělo po ránu ochladí. Jelikož po ránu potřebujete slezinu prohřát, mějte tyto snídaně spíše jako doplněk, nikoliv jako každodenní rituál.
- FERMENTUJTE, FERMENTUJTE, FERMENTUJTE!: Fermentujte luštěniny a obiloviny, získáte hodně muziky za málo peněz. Tušili jste, že fermentované potraviny patří k nejzdravějším vůbec? Chcete-li dát pevné základy vašemu zdraví, udělejte z fermentace váš denní návyk. Uvařte si fermentovanou pohankovou kaši, extra čokoládové fazolové brownies a skvělý pohankový chléb. Věřím, že po těchto dobrotách si i vy zamilujete fermentaci.
- Pijte fermentované nápoje: Už jste zkoušeli kombuchu nebo luxusní tibi limonádu?
- Grilujete-li během léta, jako přílohu podávejte čerstvé saláty: Grilováním vnášíte horko do těla, přidáte-li syrovou zeleninu a saláty, horkost lehce zmírníte.
- Jezte sezónní ovoce a zeleninu: Tyto potraviny nejen ochlazují tělo, ale také poskytují potřebné vitamíny a minerály pro posílení imunity. Exotické ovoce je velmi ochlazující. Máte-li jej rádi, dopřejte si jej v malém množství v létě. V zimě už jej raději nechte v regále pro jiné kupce.
- Létu přináleží hořká chuť: doplňte pokrmy o přirozeně hořké saláty, jako je např. rukola
- Omezte pití kávy a alkoholu: Obojí přivádí horkost do těla a příliš jej vysušuje.
Nyní, když víte, jak na nachlazení podzimní rýmečku, čemu dáte přednost - extra vychlazené limonádě zasypané ledem nebo vodě s čerstvým ovocem ze zahrádky se snítkou máty? 🙂
Pokud bylo na vás v článku příliš mnoho informací, nezoufejte. Začněte pozvolna. I kdybyste do vašeho jídelníčku zavedli jediný princip, který vás nejvíce zaujal, je to naprosto v pořádku a MÁ TO SMYSL! Znáte příběh o Achillovi a želvě? Malé krůčky vždy vedou k velkým výsledkům!
CHTĚLI BYSTE VAŠE TĚLO POSÍLIT NA MAXIMUM?
Naučte se připravit JEDNY Z NEJKVALITNĚJŠÍCH JÍDEL prostřednictvím Luštěninového průvodce. Jako dárek ZDARMA dostanete jídelníček okořeněný tradiční čínskou medicínou! Nečekejte na další zítra a dopřejte vašemu tělu to nejlepší ještě dnes. Na podzim si poděkujete.
Mou vášní je výživa. Zažívám radost pramenící z pevného zdraví a vnitřní spokojenosti a své nadšení předávám druhým prostřednictvím výživy. Seznamuji především maminky s principy zdravého stravování, aby mohly probouzet zvědavost a radost z vyváženého jídla i v těch nejmenších strávnících. Inspiruji a pomáhám s úpravou pokrmů tak, aby byly plnohodnotné a zároveň, aby chutnaly všem členům rodiny.
Diky Miso, paradni clanek ktery mi pripomnel dulezite zasady a pomohl pochopit proc se prave citim dost blbe 🙂
Ahoj Peťo, moc díky za milý feedback! Mám radost. Ať se brzy cítíš v plné síle! 🙂